Burri e din qe nuk e du dhe s’kam respekt per te,martesa me kete njeri ka qen gabimi me i madh i jetes time…


Burri e din qe nuk e du dhe s’kam respekt per te,martesa me kete njeri ka qen gabimi me i madh i jetes time…-Mirdita faqe e dashur deshta dhe une ta ndaj historijen time ka ndodhur ki rast para disa vitev e hala jetoj me qat person po ni Zot veq e din qysh po mundna me duru dhe ka pe mar at forc. Pastaj dua ta kallxoj historin time me fjal te shkurta se ndryshe behet kjo shum e zgjat.

Jom rrit ne gurbet dhe burrin e kam mar prej kosoves e kom qu niher nkurs te gjuhes 1 vjet e gjys pastaj anez i kom thon puno.. krejta burri im i ka gjet hazer…mazi e kryti kursin hini me ni pun qe ja gjeta me ni fabrik dhe ja bleva edhe kerrin per me mujt me shku ne pun une vet shkojsha ne pun me Busa. Burri gjat lidhjes sme ka trajtu mir sod e ksaj dite e di qe se kom dasht dhe smuj ta du ni person me aq shpirt te keq gjith u kon ki aj personi qe ka xhelozu dhe me ka malctretu psykisht teper edhe npun sme ka lon rahat edhe pse me at pun ja mundsova gjith ato tmirat… Nejse po mundona me majt tshkurt.. erdhi dita pas shum vitev se nuk dojsha fmi njeher..

sod e di pse skom dasht fmi me to se nuk isha as vet e lumtur me to… Ma fali Zoti madh nje engjull… gjat shtatzanis me ka trajtu shum keq ne menyr qe Zoti ka mi ja kthy su kon i kuptushum per shum sende…Kom punu ma shum sa 12 or i majsha dy puna pi njones shkojsha ntjetren deri sa kom lind dhe mas lindjes deri sod hala punoj skom pushu hiq ja lisha qiken kti ja bajsha krejt gati… Edhe ka ra rasti me ka maltretu nshtatzani mi ka qit hund gjak dhe per mal tretim psykisht spo folim mo…. gjith at stress vet e kisha me pun dhe shtazani kisha burr pa kuptim pa edjukat. Pat ndrishu majs shumti gjat shtatzaniis ja permendsha mendemadhsijen qe e kishte te tepert thojke sesht e vertet. Pasi 3 muajsh qe linda me shkrujti ne pun hajde ne shpi kom met kallxu diqka besoni se ma nditi zemra thojsha Kollegit tim ose me ka tradhtu ose e ka hup punen se edhe qiken e kish qu te mamaj im. Mrrina me kallxoj qe ka kshyr mem tradhtu me ni Kollege edhe qe e ka hup punen dhe qe e ka lajmru ajo te milicija. Besoni qe sme erdh assgje e pa besushme se nuk me vje qudi te ki burr sen veq thojsha shyqyr i kom ngu gjith ndjenjat e mija qe sesht ki burr per besim Zoti madh shyqyr mi dha mend ta maj punen teme dhe pse mthojshin krejt njerzt kshyre fmin pusho mos puno po qka kisha ba tash pa pun.

Maj pari me lutshin vjerija dhe ki ti ndimoj me milici sme lutshin mos mu nda ajo sishte ne pytje per mua mi ju kthy ni ksi njerit… Tnjejten dit shkova me jetu mo te prindrit dhe u takova me at qik me spjegoj gjitha me kallxoj qe tan vitin dmth dhe gjat shtatzanis ju kish gjujt ksaj qikes komplimente dhe e kish vre qe kishte interes..Dhe qe qat dit kish kshyr ki me puth po kjo se donte i kish thon a je tranu ki familje po kti temit si kish interesu… i kish than ndasht dhe e kish provu prap kjo ka mar frig dhe ka dal prej dhomes ja ka thirr milicija. I ndimova erdhi puna me pagu denim ja pagujta dhe at e pritke tash mi ja fal i thojsha nuk te kthena edhe une jom tu shkru me djem dhe e shifke ja kallxoja ja niske me kajt tdu ashtu kshtu mos ma von ket. Erdh qysh erdh puna me shum Probleme esht histori e zgjat smuj ta shkruj .. ju ktheva sod e ksaj dite jetoj me at i kom thon qe nuk te du e urrej dhe smuj ta respektoj te gjithve as ket as familjen po hatri fmis po mundona dhe pe lo jeten time ndor te Zotit se kjo jet esht e shkurt tek aj do ta shof lumturin time.

Smuj me than qe esht let gjith um pengon prezenca kti une jom person shum i singjert i thjesht e ket e shof si tzivt gabim ma i madhi njeten time qe kom gabu qe sjom nda para sa me bo fmi..Ska ndrishu fare sod e ksaj dite sum trajton siq duhet thojke mo qysh thush ti po prap goja ndrishe fol e vrepat ndrishe….Sicili njeri ka gabime po edhe pse nuk e kom dasht krenarija jeme sme kish lon as me mendu me tradhtu…. kom shkru pas qasaj ndodhjes me djem por ma ne fund se kisha pas guximin mu taku me ba diqka se ki u kon i pari burr qe me ka prek….por pi inatit sdisha qka boja qe i kom ndejt e kom duru gjith ato vite dhe mu me ma mar ftyren qishtu… Sod ma permend me thot jena njo me njo dhe ti me ki tradhtu pse kom shkru me djem..sja rrok qe se kisha as menden me ju kthy sja rrok ajo kry qe vrepra kti me gjith ato sende tjera humbja punes hini nmilici nuk krehasohet as 1 perqind me at sen une qe kom bo. Historija jeme me kto ka dhe shum shum sende qe kan nevoj mu shkru per mu ma kuptu urrejtjen po shpresoj qe me kuptoni dhe qe te me keshilloni qka dot boj si me hek ket urretje per me mujt me qu ket jet sa ma shpejt dhe let. Flm shum per lexusit dhe mi falni gabimet ne shkr**…

Be the first to comment on "Burri e din qe nuk e du dhe s’kam respekt per te,martesa me kete njeri ka qen gabimi me i madh i jetes time…"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*